Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Doping w sporcie

Problemy z prostatą


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.pl


Strona 1 z 4

Od dłuższego czasu miewasz niepokojące problemy z oddawaniem moczu. Nieraz kilkukrotnie w ciągu nocy budzi cię uporczywe parcie na pęcherz, wstajesz do toalety, by sobie ulżyć, ale tam kolejne kłopoty...Długo czekasz, z wysiłkiem napinasz się, ale wciąż nie potrafisz zacząć. Gdy wreszcie oddajesz mocz, jego strumień jest cienki, przerywany i rozdwojony. Wydaje ci się, że opróżnienie pęcherza trwa wiecznie. Często odczuwasz dyskomfort, ból, dziwne pieczenie. Kiedy myślisz, że wreszcie skończyłeś, mocz nadal kapie. Po wyjściu z toalety nie czujesz jednak rozluźnienia, a po kilku minutach znowu doskwiera ci uporczywe parcie na pęcherz...Jeżeli w młodym wieku prześladują cię podobne objawy, mogłeś przesadzić z dopingiem i nabawić się poważnych problemów z prostatą.

Prostata – określana, inaczej gruczołem krokowym lub sterczem to jeden najważniejszych narządów tworzących męski układ rozrodczy. Ma kształt stożkowaty, jest barwy białej i wielkością przypomina niewielkiego kasztana. Przez jego środek przechodzi początkowy odcinek cewki moczowej, która następnie biegnie wzdłuż członka i uchodzi na zewnątrz. Elementy mięśniowe prostaty, które oplatają cewkę moczową podlegają kontrolowanym skurczom i rozkurczom, w efekcie czego mężczyzna może wstrzymywać lub oddawać mocz wedle własnej woli.

Ale kontrola wydalania moczu, to tylko jedna z wielu funkcji gruczołu krokowego. Ten niezwykle ważny narząd pełni również ogromną rolę w funkcjonowaniu układu płciowego, wpływając na prawidłowy skład nasienia oraz jego wytrysk w trakcie stosunku. Prostata wytwarza białą, mleczną wydzielinę, która stanowi ¼ objętości wyrzucanego nasienia. Charakteryzuje się ona odczynem kwaśnym (pH ok. 6,5), jest uboga w białka, ale zawiera znaczne ilości wolnych aminokwasów. Jednym z charakterystycznych białek jest spermina odpowiedzialna za specyficzny zapach nasienia. występują tam także liczne enzymy, fruktoza, sód, potas, wapń, magnez, cynk, a także cholesterol. Zadaniem prostaty jest więc stworzenie plemnikom odpowiedniego środowiska, w którym mogłyby prawidłowo odżywiać się, poruszać i być chronione przed kwaśnym, niesprzyjającym środowiskiem pochwy. Wszelkie zmiany biochemiczne w wydzielinie, wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego, przyczyniają się do zakłóceń w metabolizmie plemników i zakłócają ich czynność. W konsekwencji tych zaburzeń często obserwuje się mniej plemników ruchomych, obniżoną ich ruchliwość, żywotność, a także większy odsetek plemników martwych oraz ich form patologicznych. Nic, więc dziwnego, że wszelkie stany chorobowe w obrębie gruczołu krokowego mogą przyczyniać się do rozmaitych problemów, począwszy od kłopotów z oddawaniem moczu, a skończywszy na bezpłodności.

Prostata może podlegać różnym procesom chorobowym

Najczęstszą przyczyną kłopotów z gruczołem krokowym są stany zapalne nabyte w czasie stosunków płciowych lub zaniedbywania higieny osobistej. Ale nie tylko. Bardzo często zakażenie gruczołu krokowego może być wywołane przeniesieniem stanów zapalnych z cewki moczowej, pęcherza lub okolicznych tkanek. Co więcej, ogniska zapalne mogą być przetransportowane na drodze krwionośnej z odległych miejsc w organizmie (np. z ropnych migdałków czy skóry). Wówczas najczęstszymi objawami jest ból w kroczu, naglące parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy, pieczenie w cewce moczowej i dolnej części podbrzusza. Pod koniec oddawania moczu może być zaobserwowany ropny lub krwawy wyciek śluzowy. Warunkami, sprzyjającymi rozwojowi zakażenia może być także okresowe, fizjologiczne przekrwienie gruczołu krokowego np. podczas oddawania moczu, stosunku seksualnego czy ucisku spowodowanego siedzeniem (np. na siodełku rowerowym).

Gruczolaki

Do najczęściej pojawiających się schorzeń prostaty, szczególnie wśród mężczyzn w wieku średnim, należy łagodny przerost gruczołu krokowego wywołany powstawaniem małych guzów, zwanych gruczolakami. Chociaż nie wykazują one złośliwości nowotworowej to jednak z punktu widzenia zdrowotnego mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Powiększony gruczoł krokowy uciska cewkę i staje się poważną przeszkodą mechaniczną w oddawaniu moczu. W efekcie, mocz zaczyna zalegać w pęcherzu, a to z kolei może być przyczyną powstawania tam stanów zapalnych i kamicy. Gromadzący się mocz rozciąga nadmiernie pęcherz i wywołuje w nim nadciśnienie. Dopiero bardzo wysoki wzrost ciśnienia jest wstanie przecisnąć niewielka ilość moczu do cewki. Niewielki odpływ moczu wywołuje spadek ciśnienia i proces opróżniania pęcherza ulega ponownemu zatrzymaniu. Aby dalszy proces wydalania moczu był możliwy, ciśnienie w pęcherzu musi wzrosnąć jeszcze wyraźniej, co w efekcie prowadzi do powstania błędnego koła. Z biegiem czasu oddawanie moczu może stać się nie tylko trudniejsze, ale także ulec całkowitemu zatrzymaniu. Bardzo często, nagłym czynnikiem wywołującym całkowity zastój moczu (przy obecności gruczolaka prostaty) może być wypicie alkoholu, zwiększony wysiłek fizyczny lub podniecenie seksualne. Łagodny przerost gruczołu krokowego może przyczyniać się do wielu groźnych powikłań, jak zapalanie pęcherza i dróg moczowych, kamicy nerkowej, zapalenia i niewydolności nerek oraz niedokrwistości. Ponieważ ze schorzeniem tym najczęściej borykają się panowie w okresie przekwitania (wynik zaburzeń hormonalnych), każdy mężczyzna po ukończeniu 45 roku życia powinien regularnie, przynajmniej raz do roku poddać się dokładnym badaniom urologicznym w celu określenia stanu swojego gruczołu krokowego.

Rak gruczołu krokowego

To najbardziej niebezpieczny rodzaj schorzenia prostaty. Rozwija się najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia, jest niezwykle złośliwy i szybko ulega przerzutom. Co trzeci przypadek nowotworu u mężczyzn w wieku średnim i podeszłym dotyczy raka gruczołu krokowego. Przyczyna tej choroby nie jest do końca poznana, ale uważa się, że istotny wpływ na promocje tego typu nowotworu mogą mieć zaburzenia hormonalne. W 30% przypadków rozwija się on na podłożu wcześniejszego łagodnego przerostu prostaty. W początkowej fazie choroby występują objawy podobne jak w przypadku gruczolaków, a więc częstomocz, nagłe parcia, utrudnienia w oddawaniu moczu, cienki strumień, itp. Z chwilą przejścia zmian nowotworowych na okoliczne tkanki w pierwszej kolejności  mogą pojawić się bóle w cewce moczowej i okolicy lędźwiowej. Dopiero po rozszerzeniu się przerzutów obserwowany jest proces ogólnego wyniszczenia organizmu. Rak gruczołu krokowego to niezwykle niebezpieczny rodzaj nowotworu. Dlatego też nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów ze strony układu moczowego i wszelkie problemy najlepiej zgłaszać lekarzowi. Badania urologiczne uzupełnione techniką ultrasonograficzną i wynikami badań laboratoryjnych pozwalają wcześnie wykryć zmiany nowotworowe i rozpocząć właściwe leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby można uzyskać całkowite wyleczenie lub na długie lata zahamować rozwój niebezpiecznych zmian nowotworowych.O autorze :

dr Dariusz Szukała


Ginekomastia Jacek zawsze wydawał się chłopakiem pewnym siebie, pozbawionym kompleksów, z...