Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Dla mężczyzn

Seks bez granic


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.pl


Strona 1 z 2

Wraz z upływem lat nabieramy przekonania, że stajemy się coraz mniej atrakcyjni. Zmarszczki na twarzy, posiwiałe włosy, bóle w stawach i coraz gorsza kondycja napawają nas lękiem, frustracją i złością. Powoli tracimy witalność i siły, przestajemy być namiętnymi kochankami i z zazdrością zerkamy na tych, którym natura przedłużyła możliwość czerpania radości z seksu.

Problemy natury seksualnej szczególnie wyraźnie dotykają mężczyzn, którzy po przekroczeniu wieku średniego coraz częściej cierpią na zaburzenia erekcji ograniczające ilość stosunków lub całkowicie uniemożliwiające ich odbycie. Młody mężczyzna jest wstanie uprawiać seks codziennie, a nawet kilka razy na dobę. Po ukończeniu 40 roku życia częstotliwość ta spada do 2-3 razy w tygodniu, a po sześćdziesiątce trudno znaleźć siły nawet raz na tydzień. Postępujący z wiekiem zanik potencji, to przede wszystkim wynik nasilających się zaburzeń w układzie hormonalnym i zmian degeneracyjnych tkanek związanych z procesem starzenia się. Ale są także wyjątki. Bo niby jak wytłumaczyć witalność siedemdziesięciolatka, który nadal cieszy się udanym życiem seksualnym i swym wigorem jest wstanie przewyższyć nie jednego młodzieńca? Nie , nie, to nie wynik przypadku czy kaprysu genów, to owoc starań o siebie, własne zdrowie, wygląd i kondycję. Gdy przyjrzymy się takim „staruszkom” nie sposób nie zauważyć, iż tryskają uśmiechem, humorem, mają nienaganną jak na swój wiek sylwetkę, starają prawidłowo się odżywiać i dbają o codzienną porcję ruchu poddając swe ciało nieustannym wyzwaniom. Świeży umysł, pogoda ducha i świadomość atrakcyjnego wyglądu z zupełności wystarczą, by do końca swych lat pozostać pełnym fantazji i wigoru kochankiem.

Kłopoty z podnietą

Seksualność – nieodłączna część ludzkiego życia niejednokrotnie rządzi naszym zachowaniem, myśleniem i postępowaniem. Wydaje się być jedną z najsilniejszych sfer wpływu na udane życie małżeńskie, poczucie własnej wartości i stosunki międzyludzkie. Nic dziwnego, iż nasilające się z wiekiem zaburzenia powodują, że życie zostaje pozbawione czegoś naprawdę ważnego. Dla niektórych mężczyzn utrata sprawności seksualnej oznacza prawdziwą katastrofę życiową, często staje się motorem popychającym do różnorakich nałogów, zachowań aspołecznych, a nawet samobójstw. Brak spełnienia się w roli namiętnego kochanka wzbudza często wewnętrzną złość, zazdrość, agresję i nienawiść. Spróbujmy zatem wniknąć do podstaw męskich kłopotów i spróbować coś im zaradzić. Mechanizm powstawania wzwodu jest ściśle powiązany z układem neurohormonalnym i przepływem krwi. Erekcja jest odruchem i jak większość odruchów powstaje bardziej lub mniej automatycznie w tzw. rdzeniowym łuku odruchowym. Dlatego właśnie większość mężczyzn po urazach kręgosłupa cierpi na brak wzwodu. Pod wpływem określonych bodźców wzrokowych lub dotykowych zwieracz otaczający największą tętnicę doprowadzającą krew do członka rozkurcza się i krew obficie napływa do naczyń włosowatych wypełniając tzw. ciała jamiste. Naczynia krwionośne w członku posiadają specjalne zastawki, które nie pozwalają odpłynąć krwi z powrotem do krwiobiegu. Prawidłowa szczelność zastawek pozwala na długie i niezłe wojaże. Utrzymanie członka w niezłej kondycji wymaga przede wszystkim zdrowych naczyń krwionośnych. Niestety wraz z wiekiem ich ściany stają się mniej elastyczne, zgrubiałe i pokaleczone, co uniemożliwia prawidłowy transport krwi i wówczas dochodzi do poważnych kłopotów.

Zwróć uwagę na dietę

Ściany naczyń krwionośnych doprowadzających krew do członka walczą z takimi samymi problemami jak te zaopatrujące serce. Tak samo w wyniku wadliwego stylu życia i sposobu odżywiania dochodzi w nich do rozwoju zmian miażdżycowych. Narastające w ich ścianach twory tłuszczowo-cholesterolowe zawężają światło przepływu krwi i uniemożliwiają właściwe ukrwienie członka. Wtedy nawet super mini spódniczka z nogami do nieba nie jest wstanie nic temu zaradzić. Dlatego, jeżeli do późnych lat chcesz cieszyć się nieposzlakowaną opinią wspaniałego kochanka, pamiętaj, by nie zapaskudzać swoich cennych naczyń krwionośnych. Połowa zaburzeń erekcji u mężczyzn po 50 roku życia spowodowana jest właśnie zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych członka. Problemy ze wzwodem mogą poprzedzać zawale serca. Inne schorzenia prowadzące do impotencji to nadciśnienie i podwyższony poziom cukru we krwi. Dlatego nie bagatelizuj sprawy i zwróć uwagę na swoją dietę. Ogranicz w jadłospisie tłuszcze zwierzęce, dania smażone i wszelkiego typu produkty „fast food”. Uważaj także na słodycze i wszelkiego typu napoje słodzone. Zwiększ ilość surowych warzyw i zadbaj o odpowiednią ilość błonnika. Warto także sięgnąć po dodatkowe preparaty witaminy C, E i beta-karotenu, które skutecznie chronią ściany naczyń krwionośnych przed najazdem wolnych rodników. Ogranicz spożycie czerwonego mięsa (maksymalnie 3 razy w tygodniu), a na jego miejsce połóż na talerz kawałek morskiej ryby ze sporą ilością surówki. Zmiany w diecie dadzą nie tylko przypływ witalności, ale także zredukują nadwagę. Powiedzenie: „...witaj brzusiu, żegnaj siusiu” nie jest bezpodstawne. Tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicach brzucha podnosi poziom niekorzystnego cholesterolu, cukru i insuliny, które jak lawina niszczą drogi doprowadzające krew do członka. Wieczory, zamiast przy piwie spędzaj przy zielonej herbacie, która zawiera znaczne ilości bioflawonoidów zapobiegających utlenianiu związków tłuszczowych i ich osadzaniu w ścianach naczyń krwionośnych. Zapamiętaj też, że najgorsze są papierosy. Chociaż na pozór pomagają poczuć się męsko to jednak na dłuższą metę mogą uczynić z ciebie seksualnego inwalidę. Zawarte w nich toksyczne związki niezwykle silnie uszkadzają śródbłonek naczyniowy prowadząc do nieodwracalnych zmian miażdżycowych. Z każdym wypalanym papierosem wypalasz swój potencjał pełnowartościowego kochanka.O autorze :

dr Dariusz Szukała