Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Zdrowie

Kłopoty z trądzikiem


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.pl


Kłopoty z trądzikiem

« Początek | Strona 2 z 3

Istotna pielęgnacja twarzy

Podstawowym i najważniejszym zabiegiem pozwalającym utrzymać skórę w czystości jest mycie twarzy. Do oczyszczania cery nie należy używać zwykłych mydeł, ale specjalnych preparatów myjących. Skóra ze skłonnościami do wyprysków jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Zwykłe środki myjące zawierają w swoim składzie substancje zapachowe i nie zawsze charakteryzują się odpowiednim pH, w konsekwencji czego mogą nasilać objawy chorobowe. Najlepiej w tym celu używać specjalnych żeli do cery trądzikowej lub w przypadku skóry nad wyraz wrażliwej, preparatów myjących w postaci emulsji. Środki te charakteryzują się nie tylko odpowiednim odczynem pH (miedzy 5,5 a 6,5), ale także zawierają substancje czynne o działaniu złuszczającym i dezynfekującym. Dzięki specjalnym właściwościom preparaty te bardzo gruntownie oczyszczają skórę twarzy i jednocześnie działają łagodząco.

Nadgorliwość niewskazana

W trosce o wygląd naszej skóry, nie powinniśmy jednak stosować zbyt częstych zabiegów myjących, gdyż zbytnia nadgorliwość w tej kwestii może przynieść skutki odwrotne. Kilkukrotne zmywanie twarzy w ciągu dnia może wywołać odruchy obronne skóry oraz spowodować nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Dlatego twarz powinniśmy myć nie częściej niż 2-3 razy dziennie (nie licząc oczywiście zmywania twarzy po zakończonym wysiłku fizycznym), natomiast wszelkie nadwyżki substancji łojowej należy usuwać w ciągu dnia za pomocą specjalnych bibułek matujących, które można nabyć praktycznie we wszystkich sklepach drogeryjnych. Po zabiegu myjącym, można jeszcze gruntowniej oczyścić cerę, przecierając skórę twarzy bawełnianym wacikiem nasączonym specjalnym tonikiem do cery trądzikowej. Płyn tonizujący nie powinien zawierać w swoim składzie alkoholu, gdyż roztwory spirytusowe są niezwykle agresywne dla skóry trądzikowej powodując jej nadmierne podrażnienie i przesuszenie.

Stosowanie kosmetyków

Do niedawna osobom ze skłonnościami do występowania trądziku odradzano używania wszelkich kremów czy kosmetyków maskujących skórne wypryski. Obecnie wiadomo, że cera nawet silnie łojotokowa wymaga właściwego odżywiania, dlatego stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych również i w tych przypadkach wydaje się wskazane. Musimy pamiętać, że skóra łojotokowa wymaga stosowania ściśle określonych preparatów. Używanie np. zbyt tłustych kremów może dodatkowo zatykać pory i utrudniać odprowadzanie gromadzącego się łoju. Cera ze skłonnościami do trądziku nie wymaga natłuszczania, lecz odpowiedniego nawilżania, szczególnie, gdy po umyciu twarzy, pojawia się uczucie silnego ściągania skóry. Obecnie rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroka gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej.

Dieta w leczeniu trądziku

Ma jedynie charakter pomocniczy, a wpływ określonych pokarmów na powstawanie niekorzystnych zmian skórnych wciąż pozostaje dyskusyjny. Generalnie jednak zaleca się ograniczanie zbyt dużej ilości tłuszczu i cukru oraz ostrych przypraw. Szczególnie niekorzystny wydaje się nadmiar soli. Organizm pozbywając się jej przez skórę może stymulować nadmierną aktywność gruczołów łojowych i tym samym nasilać uciążliwe objawy trądziku. Z przypraw niewskazane są pieprz, papryka ostra, a także ostre sosy i ketchupy. Z diety warto wyłączyć tłuszcze utwardzone, które dominują w takich produktach jak frytki, chipsy, czy kruche ciastka. W niektórych przypadkach objawy mogą nasilać słodycze będące mieszanką tłuszczu i cukru, w szczególności ciasta z kremem oraz wyroby czekoladowe i chałwa. Należy unikać potraw smażonych, szczególnie we wszelkiego rodzaju barach i restauracjach, gdzie tłuszcz jest poddawany wielokrotnej obróbce termicznej. Istnieją doniesienia, że objawy trądziku mogą nasilać różnego rodzaju produkty wysokoprzetworzone, zawierające dużą ilość barwników i konserwantów. Przeciwwskazane są tzw. „zalewajki” czyli zupki w proszku, kisiele, budynie oraz inne wynalazki przemysłu spożywczego. Osoby dotknięte problemem trądziku powinny także zdecydowanie unikać picia alkoholu oraz palenia tytoniu. Szczególnie dym z papierosa (zarówno aktywne jak i bierne palnie) powoduje przenikanie wielu substancji toksycznych w głąb skóry, pogarsza jej ukrwienie, wydalanie szkodliwych związków oraz utrudnia właściwe oddychanie skóry.O autorze :

dr Dariusz Szukała


Niedokrwistość Niedokrwistość Niedokrwistość należy do najbardziej rozpowszechnionych schorzeń wywołanych...