Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Doping w sporcie

Impotencja posterydowa


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.pl


« Początek | Strona 3 z 3

Nadwerężona psychika źródłem łóżkowych niepowodzeń

Każdy kto choć raz spróbował dopingowej drogi na skróty, zapewne zauważył jak ogromny wpływ sterydy wywierają na funkcjonowanie psychiki. Po pierwsze - zwierzęca agresja – popychająca nie tylko do pewnych zachowań aspołecznych, ale także będąca silnym czynnikiem kryminogennym. Naszpikowani testosteronem desperaci nie tylko próbują udowadniać swoją charyzmę poprzez golenie głów, robienie tatuaży i groźnych min, ale coraz częściej wkraczają na drogę najcięższych przestępstw. W psychice innych, sterydy być może słabiej włączają agresor, ale za to rodzą lub wzmacniają uczucie frustracji, lęków i poważnej depresji. Większość osób zażywających sterydy, jest niezwykle słaba psychicznie. Magia wielkich mięśni pozwala w pewien sposób zakryć zakorzenione kompleksy i dać iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa i akceptacji przez otoczenie. Wyobraźmy sobie teraz, jak taki człowiek, o słabej i nadwerężonej psychice, który nie potrafi znosić najmniejszych przeciwności w życiu, może zareagować na symptomy pojawiających się zaburzeń seksualnych? Przecież dla młodego faceta jest to sprawa niezwykle wstydliwa, upokarzająca i ośmieszająca. Co wówczas może się dziać w jego umyśle? Cóż, chyba nietrudno domyślić się, że taki stan rzeczy może uruchomić całą lawinę dodatkowych nieszczęść. Sfrustrowany i wystraszony, nie do końca świadomy przyczyn swoich kłopotów oraz pozbawiony wiedzy na temat tego jak im przeciwdziałać, najczęściej zamyka się w sobie. W jego psychice coraz bardziej rozwija się lęk, stres oraz inne, głęboko drążące psychikę, złożone problemy emocjonalne. Nic dziwnego, że w takim stanie psychicznym każda, kolejna próba podjęcia stosunku seksualnego musi zakończyć się niepowodzeniem. Leki sterydowe wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na życie seksualne mężczyzn. Mogą być nie tylko bezpośrednim inicjatorem zaburzeń erekcji, ale także pośredniczyć w rozwoju i utrwalaniu impotencji na tle psychogennym – odmiany, której leczenie nadal jest bardzo trudne, żmudne i często przynosi rozczarowanie.

Uwagi na przyszłość

Na szczęście, większość koksiarzy, dostrzegając u siebie pewne objawy niedomogi gonad oraz niepokojące symptomy obniżenia potencji i libido, potrafi się w porę opamiętać i przerwać kurację sterydową. Najczęściej po upływie kilku tygodni od zaprzestania zażywania leków wszystko wraca do normy, pod warunkiem jednak, że nie nastąpi rozwój pewnych blokad psychicznych będących inicjacją zaburzeń seksualnych na tle psychogennym. Jak wiadomo nie u wszystkich osób zażywających sterydy dochodzi do niepokojących zmian w układzie płciowym. Czy w takim razie, Ci bardziej odporni mogą bez obaw delektować się testosteronem? Niestety, nie. Otóż leki sterydowe poza chwilowym działaniem doraźnym prowadzą także do powolnego rozwoju zmian miażdżycowych w układzie krwionośnym, które za kilkanaście lat mogą stać się przyczyną bardzo poważnych i nieodwracalnych zaburzeń seksualnych. Jak wiadomo dla uzyskania satysfakcjonującego wzwodu wymagane są nie tylko aktywne jądra i sprawne nerwy, ale także zdrowe i nie zwężone tętnice zaopatrujące prącie w krew. Tymczasem leki sterydowe należą do bardzo silnych inicjatorów zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych. U przeważającej części młodych ludzi stosujących doping stwierdza się nadciśnienie oraz wyraźnie pogorszony obraz krwi: podwyższony poziom cukru, triglicerydów i cholesterolu. Dla myślących, powinien być to istotny czynnik sygnalizujący, że za kilkanaście lat może u nich wystąpić nie tylko zagrożenie zawałem serca, ale także impotencja. Przynajmniej co drugi zagorzały koksiarz, będzie mógł koło czterdziestki zaobserwować u siebie pierwsze symptomy nadchodzącej katastrofy seksualnej.

Gdy już się stanie, że nie stanie

Impotencja już od dawien dawna uznawana była za sprawę wstydliwą, upokarzającą i ośmieszającą w oczach innych. Dawniej, mężczyźni dotknięci tym problemem próbowali szukać pomocy w afrodyzjakach, sprawdzali się z prostytutkami, lub po prostu na zawsze rezygnowali z aktywności seksualnej. W dzisiejszych czasach, temat ten coraz bardziej uwydatniany jest na światło dzienne. Leczeniem zaburzeń seksualnych zajmuje się obecnie wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny: seksuologii, urologii, ginekologii, endokrynologii, psychiatrii, a także psychoterapeuci i psycholodzy kliniczni. Pacjent kierunkowany jest na dany dział specjalizacyjny w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania impotencji. Bardzo często bywa tak, że terapia wymaga zaangażowania wielu specjalistów jednocześnie. W przypadku zaburzeń seksualnych powstałych w wyniku ingerencji leków sterydowych, sprawa leczenia należy przede wszystkim do endokrynologa, który jest głównym ekspertem od zachwiań hormonalnych. Przed odwiedzinami w gabinecie lekarskim warto jednak zastanowić się, czy przyczyna łóżkowych kłopotów na pewno są sterydy. Jeżeli życie seksualne układało się dotychczas bez przeszkód, a problemy z potencją nastąpiły nagle, w okresie trwania kuracji lub po jej zakończeniu, jest prawie pewne, że zaburzenia wzwodu mają podłoże hormonalne. Czynnikiem potwierdzającym ten rodzaj zaburzeń może być jednoczesny spadek zainteresowania seksem, oraz brak nocnych i porannych erekcji. Odstawienie sterydów i podjęcie w miarę szybko odpowiednich działań leczniczych nie powinno spowodować większych problemów. Znacznie poważniejsze w skutkach mogą okazać się zaburzenia seksualne o charakterze psychogennym, które w większym lub mniejszym stopniu także mogą być wynikiem stosowania dopingu. W tym przypadku, chodzi o to, by w miarę szybko trafić w odpowiednie ręce, gdyż utrwalające się z biegiem czasu negatywne czynniki psychiczne mogą doprowadzić do bardzo poważnych kłopotów. Oczywiście najlepszym specjalistą będzie tutaj odpowiednio przeszkolony psychoterapeuta. Zaburzenia erekcji mogą mieć tło psychogenne, jeżeli:

  • istnieje trudność w uzyskaniu wzwodu, ale samoistne erekcje nocne i poranne przebiegają bez przeszkód
  • wzwód nie występuje tylko w określonych sytuacjach, np. podczas kontaktu z nowa partnerką
  • wzwód następuje jedynie pod wpływem działania narkotyków lub alkoholu
  • wzwód występuje, ale po pewnym czasie zanika
  • pełen wzwód następuje w czasie masturbacji, natomiast trudno go uzyskać w czasie normalnego stosunku seksualnego

Wszystkie wymienione powyżej symptomy wskazują, że przyczyną zaburzeń erekcji mogą być pewne czynniki psychiczne, takie jak: zaburzone stany emocjonalne, lęki, stany depresyjne, stresy, napięcia, itp., które silnie korelują z przyjmowaniem leków sterydowych. Impotencja o charakterze psychogennym zazwyczaj nie ujawnia się nagle, ale narasta stopniowo. Psychoterapia w zależności od intensywności i utrwalenia zaburzeń jest niezwykle pracochłonna, trwa zazwyczaj około trzech lat a nawet dłużej, przy kilkugodzinnych sesjach tygodniowo. W momencie pojawienia się pierwszych symptomów zaburzeń seksualnych nie należy wpadać w panikę. Być może chwilowa niedyspozycja spowodowana jest przemęczeniem, nadmiernym stresem bądź przepracowaniem. Jeżeli jednak niepokojące objawy utrzymują się dłużej, nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków zapobiegawczych. Najlepiej, w pierwszej kolejności skorzystać z porad seksuologa, który odpowiednio ukierunkuje dalszą terapię. Wizyta w gabinecie lub poradni seksuologicznej nie powinna budzić obaw, krępacji czy wstydu. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad, który pomaga mu ustalić rzeczywiste przyczyny zaburzeń. Jeżeli nie są one związane ze sferą psychiki, pacjenta kieruje się na dalsze badania specjalistyczne, obejmujące: badania somatyczne (m.in. badania członka, jąder, gruczołu krokowego), badania laboratoryjne (oznaczenie stężenia testosteronu, prolaktyny, cukru i cholesterolu), USG. Podczas wizyty każdy pacjent powinien zachować dojrzałość i odpowiadać szczerze na wszystkie zadawane mu pytania, nawet te najbardziej wstydliwe i krepujące. W przypadku zaburzeń posterydowych, w żadnym wypadku nie należy ukrywać faktu stosowania leków, dokładnie opisać dawki oraz sposób ich przyjmowania. Sukces terapii uzależniony jest przede wszystkim od odpowiedniej współpracy pacjenta z lekarzem. Dzięki znacznym postępom w dziedzinie nauk medycznych, leczenie zaburzeń erekcji u mężczyzn nie przysparza obecnie już tak wielu kłopotów jak kilkadziesiąt lat temu. W zależności od przyczyn kłopotów, opracowano odpowiednie metody leczenia obejmujące farmakoterapię, psychoterapię, fizykoterapię oraz metody chirurgiczne. Oczywiście problem impotencji nie zawsze bywa prosty do leczenia, zwłaszcza jeżeli jej przyczyny są bardziej złożone. Niewątpliwie leczenie zaburzeń wzwodu, będących wynikiem przyjmowania leków sterydowych, należy zaliczyć do zagadnień trudnych i skomplikowanych. Wielokierunkowe działanie sterydów na organizm obejmuje bowiem nie tylko układ płciowy, ale także nerwowy, naczyniowy oraz poważne zmiany w psychice. Jeżeli nawet problemy łóżkowe nie pojawią się w młodym wieku, istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia niedyspozycji seksualnej w niedalekiej przyszłości.O autorze :

dr Dariusz Szukała


Masa ponad wszystko Ten facet musi być naprawdę ogromny! Jego bluza XXL, aż pęka w szwach. Widać...
Agresja sterydowa Agresja sterydowa W ciągu ostatnich lat w naszym kraju doszło do wielu brutalnych morderstw, ...