Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Trening w chorobie

Trening w nadciśnieniu tętniczym


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.plWydolność fizyczna osób z nadciśnieniem tętniczym jest na ogół podobna jak w przypadku większości populacji. Podjęcie systematycznych zajęć sportowych może wpływać na obniżenie spoczynkowego ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego o kilka do kilkunastu mmHg.

Z tego tytułu trening fizyczny jest korzystny dla chorych z nadciśnieniem, szczególnie we wczesnych stadiach tej choroby. Ponieważ nadciśnienie często koreluje z nadwagą, insulinoopornością i upośledzeniem tolerancji węglowodanów, wysiłek fizyczny może wpływać nie tylko na proces regulacji ciśnienia, ale także wspomagać leczenie zaburzeń w gospodarce węglowodanowej i lipidowej.

 

W tego typu schorzeniu wymagana jest jednak ostrożność i unikanie w ramach treningu cięższych wysiłków. Przeciwskazaniem mogą być wysiłki statyczne z obciążeniem, oraz stany gdzie ciśnienie skurczowe przekracza 200mmHg. Najbardziej efektywną formą ruchu są marsze, jazda na rowerze, natomiast mniej efektywną bardziej forsowne ćwiczenia jak np. bieganie. Ćwiczenia wytrzymałościowe, o średniej intensywności powinny być wykonywane min. 4-5 razy w tygodniu. Polecane są również ćwiczenia ogólnie usprawniające przeplatane ćwiczeniami oddechowymi oraz rozluźniającymi, które mogą być wykonywane w warunkach domowych. Rozmaitość zajęć ruchowych jest bardzo wskazana.

Aktywność fizyczną rozpoczyna się od niewielkich wysiłków, np. spokojnego, codziennego 20-30 min. marszu, starając się etapami zwiększać jego intensywność i czas trwania. Ćwiczeń nie należy rozpoczynać, kiedy ciśnienie skurczowe przekracza 200 mm Hg, gdy występuje złe samopoczucie lub ból głowy. Uzupełnieniem planu aktywności ruchowej powinny być także inne elementy prozdrowotnego stylu życia, jak: zaprzestanie palenia oraz przestrzeganie prawidłowych zasad żywienia.Trening po zawale Osoby, które przebyły zawał serca, powinny uzyskać dokładne informacje od s...
Trening w cukrzycy Trening w cukrzycy Pomimo wyraźnych ograniczeń i utrudnień na jakie napotkać może osoba chora ...