Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Doping w sporcie

Bezpłodność posterydowa


dr Dariusz Szukała


Źródło: fitdietetyk.pl


« Początek | Strona 3 z 3

Zaburzenia czynności hormonalnej w układzie podwzgórze-przysadka-gonady mogą sprzyjać powstawaniu żylaków powrózka nasiennego – wady zastawek żylnych sterujących odprowadzaniem krwi z jąder. W efekcie zmian patologicznych dochodzi do silnego przekrwienia i niedotlenienia obu gruczołów. Przy obecności żylaków powrózka nasiennego szczególni, gdy towarzyszy temu zmniejszona objętość jąder, stwierdza się brak lub zmniejszenie liczby  plemników w nasieniu , obniżoną ich ruchliwość i żywotność, a także większy odsetek plemników martwych oraz ich form patologicznych. Schorzenie to zaburza funkcje komórek Sertoliego, Leydiga oraz prowadzi do poważnych uszkodzeń nabłonka plemnikotwórczego i w efekcie końcowym niepłodności. Problem ten wymaga wyłącznie leczenia operacyjnego. Wśród osób nadużywających sterydy bardzo często dochodzi do zmniejszenia objętości lub zaniku jąder. W efekcie, w badanym nasieniu stwierdza się najczęściej całkowity brak plemników – azoospermię, lub wyraźne zmniejszenie ich liczby. Testosteron i jego pochodne mogą także w znaczący sposób przyczyniać się zmian zwyrodnieniowych w kanalikach nasiennych prowadząc do uszkodzeń komórek Sertoliego i Leydiga. Proces ten powoduje nie tylko obniżenie zdolności plemnikotwórczych, ale także może przyczyniać się do niebezpiecznych zmian nowotworowych w jądrach, które prowadzą do bardzo poważnych zmian w procesie spermatogenezy. Chociaż wcześnie wykryty rak jądra jest najczęściej uleczalny, to jednak stosowana w procesie leczenia radioterapia i chemoterapia prowadzą do nieodwracalnych zmian w nabłonku plemnikotwórczym powodując trwałą niepłodność.

Steroidy anaboliczno-androgenne wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na organizm ludzki i przyczyniają się do wielu poważnych schorzeń. Opisano ponad 70 różnych działań ubocznych jakie mogą te środki powodować w obrębie wielu narządów i tkanek. Wiele zmian chorobowych może także w pośredni sposób przyczyniać się do zaburzeń płodności. Sterydy, jak wiadomo w znaczący sposób przyczyniają się do inicjacji i potęgowania zmian miażdżycowych w różnych naczyniach krwionośnych. W wyniku nasilających się procesów zapalnych w aorcie, naczyniach biodrowych i pozostałych tętnicach unaczyniających jądra może dojść do znacznego upośledzenia ukrwienia narządów płciowych. W efekcie tych zaburzeń może dojść do zmniejszenia produkcji testosteronu przez jądra i niekorzystnych zmian w procesie spermatogenezy. Zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych mogą przyczyniać się nie tylko do niepłodności, ale także silnych zaburzeń erekcji.

Większość sterydów wykazuje bardzo szkodliwy wpływ na funkcjonowanie nerek. Jak wiadomo podstawowym zadaniem tego narządu jest filtrowanie oraz wydalanie toksycznych  substancji. U osób nadużywających leki anaboliczno-androgenne nerki są niezwykle obciążone, w efekcie czego dochodzi nie tylko do bezpośredniego upośledzenia ich  funkcjonowania, ale także mogą zaistnieć różne dodatkowe komplikacje.  Między innymi w wyniku zaburzeń metabolicznych spowodowanych przewlekłą niewydolnością nerek może dojść do niekorzystnych zmian w czynności kanalików nasiennych, zmniejszenia liczby plemników  oraz wzrostu ich uszkodzeń.

Sterydy nie tylko rujnują zdrowie fizyczne, ale także niekorzystnie wpływają na stan psychiczny, przyczyniając się do silnych napięć nerwicowych. Nadmierny stres również może prowadzić do zaburzeń czynności hormonalnej i powodować obniżenie zdolności plemnikotwórczych. Przyczyną niepłodności mężczyzn mogą być również problemy z potencją. U osób stosujących doping bardzo często dochodzi do poważnych zaburzeń erekcji, co w efekcie uniemożliwia prawidłowe zapłodnienie na drodze naturalnej. Leki anaboliczno-androgenne zakłócają prawidłową gospodarkę hormonalną, niszczą naczynia krwionośne i nadwerężają psychikę, doskonale sprzyjają powstawaniu impotencji i wszystkich problemów z nią związanych.
Problematyka niepłodności u mężczyzn nadużywających środki anaboliczno-androgenne jest niezwykle złożona. Po odstawieniu sterydów proces ten jest na ogół odwracalny, jednak należy pamiętać, że istnieje pewne ryzyko powikłań mogące doprowadzić do całkowitego i nieodwracalnego zaniku spermatogenezy. Dotyczy to szczególnie osób stosujących częste kuracje i eksperymentujących z dużymi dawkami  leków.O autorze :

dr Dariusz Szukała


Impotencja posterydowa Według opinii wielu kobiet, mężczyźni o przesadnie umięśnionej sylwetce ciał...
Problemy z prostatą Problemy z prostatą Od dłuższego czasu miewasz niepokojące problemy z oddawaniem moczu. Nieraz k...
Masa ponad wszystko Ten facet musi być naprawdę ogromny! Jego bluza XXL, aż pęka w szwach. Widać...