Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Beta Alanina w kolarstwie czy jest sens ?

Ocena:

0

Witam. Znajomy namawia mnie na kupno Beta Alaniny , trenuje kolarstwo górskie od 2 lat, Tej zimy miałem operacje jestem na etapie rehabilitacji więc zaczynam wszystko od nowa za rok chcę wystartować w wyścigu etapowym 5dniowym ten sezon chcę tylko trenować a starty w maratonach mtb traktować jako dobry trening,czy jest sens stosować suplementacje Beta Alaniną jeżeli tak to w połączeniu z czym,oraz jakie inne suplementy warto stosować?Wcześniej stosowałem HMB w płynie , Bcaa,Carbo,izotoniki, dodatkowo beta karoten,lecytynę,żelazo w lecie i z racji dolnej granicy hemoglobiny,witaminy i minerały,olej lniany budwigowy.Waga 75kg wzrost 181cm.

1 odpowiedź

Ocena:

0

odpowiedź eksperta

Stosowanie beta-alaniny ma na celu głównie zwiększenie wydajności beztlenowego systemu energetycznego, czyli mówiąc prościej, dopomóc organizmowi w znoszeniu intensywnych obciążeń treningowych związanych ze wzrostem poziomu zakwaszenia mięśni. Z elementami takiego obciążeń spotykamy się również w kolarstwie górskim. Beta-alaninę można przyjmować w okresie bardziej intensywnych planów treningowych w zestawieniu z aminokwasami rozgałęzionymi, kreatyną, kwasem alfa-liponowym oraz glutaminą. Oczywiście warto cały czas wspomagać się również suplementacją o charakterze energetyczno-odżywczym: preparaty węglowodanowe, izotoniki, odzywki węglowodanowo-białkowe.

Gazo

Dziękuję za ważną dla mnie informację. Mam jeszcze takie pytania,czy stosując BCAA i L-Glutaminę nie będę powielał suplementu, w BCAA jest przecież L-Glutamina? Jaki był by najlepszy zestaw suplementów i w jakich proporcjach je stosować oraz co rano co przed treningiem,po treningu i wieczorem,czy zacząć stosować też białko np Olimp Pure Whey Isolate 95.Czy jest sens stosować olej lniany budwigowy razem z tabletkami Omega-3 ?Wiem że ciężko plan przygotować dla osoby bez dokładnej konsultacji ale mi chodzi o taki plan poglądowy bym mógł go dopasować do siebie.Dziękuję za odpowiedz.

dr Dariusz Szukała

dr Dariusz Szukała

BCAA to aminokwasy rozgałęzione: walina, leucyna i izoleucyna. Zasadniczy skład BCAA nie zawiera więc aminokwasu glutaminy. Niektóre firmy tworzą jednak suplementy zawierające BCAA połączone z glutaminą. Nie są to jednak składniki dublujące się w działaniu. BCAA spełniają rolę energetyczną , sprzyjają ochronie i syntezie białek ustrojowych. Glutamina spełnia natomiast głównie rolę antykataboliczną. W procesie wspomagania można również uwzględnić odżywkę białkową, jednak osobiście zachęcałbym bardziej do preparatu węglowodanowo-białkowego stosowanego bezpośrednio po treningu. Jeżeli chodzi o olej lniany, to można go traktować jako uzupełnienie lub zamiennik innych źródeł kwasów omega-3. Nie powinno się raczej stosować oleju lnianego i kapsułek omega-3 w jednej porcji. W przypadku uwzględniania oleju lnianego w diecie, stosowanie dodatkowych preparatów omega-3 nie jest koniecznością. Dobowa dawka oleju musiałaby jednak wahać się na poziomie ok. 20g. Pozwoliło by to zaspokoić potrzeby na zasadnicze kwasy n-3: DHA i EPA. Przy stosowaniu oleju lnianego warto natomiast stosować witaminę E, C i karnitynę. należy pamiętać, ze olej lniany może być tylko stosowany na surowo.

Proponuje następujący schemat stosowania suplementów:

BCAA - 3g przed treningiem oraz 3g po treningu. W przypadku wysiłków powyżej 90min, można przyjąć ok. 5-6g BCAA 40 min przed wysiłkiem

Kreatyna - 2g po śniadaniu, 2g po treningu (może być podane jednocześnie z preparatem węglowodanowo białkowym)

Glutamina - 3-5g po treningu

Beta-Alanina - 2g 40 min przed treningiem (razem z BCAA) oraz2g po treningu

Odżywka węglowodanowo białkowa - 70g po bardziej wyczerpującym treningu lub 50g po krótszym treningu

Gazo

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz.

Tomek

Mam pytanie czy można brać beta alaninę plus guarane.

mgr inż. Karolina Kozela

mgr inż. Karolina Kozela

Tak, śmiało.

Tomek

Jak długo brać beta -alaninę. Chodzi mi o czas(w tygodniach) brania beta-alaniny i pózniej jaka długa przerwa. Jak dużo można takich cykli stosować w ciągu roku.
Tomek

mgr inż. Karolina Kozela

mgr inż. Karolina Kozela

Witam! Polecam 2 cykle po 3 miesiące. pozdrawiam

odpowiedz w tym wątku