Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Bieganie - od czego zacząć?

Ocena:

0

Mam pytanie do Pana Macieja,
Zorientowałem się w Internecie, że jest Pan znany z przygotowania motorycznego biegaczy. Czy mógłby mi Pan pomóc? Chcę zacząć biegać, ale ważę 90kg przy wzroście 180cm. Mam 42 lata i od 5 lat brak w moim życiu aktywności ruchowej. Bardzo mi zależy na zdrowiu, dlatego zwracam się z tym pytaniem do specjalisty.
Pozdrawiam

1 odpowiedź

Ocena:

0

odpowiedź eksperta

Witam serdecznie.
Bardzo mi miło, że zwraca się Pan do mnie ze swoim pytaniem.
Bieganie to doskonała aktywności w każdym miejscu i w każdych warunkach. Zawsze jest miejsce i czas by pobiegać jednak to także bardzo obciążająca narząd ruchu aktywność fizyczna. Nazywana w świecie terapeutycznym „sportem ortopedycznym”. Dlatego chcąc biegać należy się odpowiednio przygotować.
Polecam wykonać następujące kroki:
• Wykonać podstawowe badania moczu i krwi a z wynikami wybrać się do kardiologa
• Wykonać próbę wysiłkową pod opieka kardiologa (najlepiej sportowego)
• Przeprowadzić testy terapeutyczne w celu wyeliminowania ukrytych zaburzeń ruchowych, tudzież przykurczy mięśniowych czy też powięziowych
• Wybrać się do profesjonalnego sklepu ze sprzętem do biegania i wybrać odpowiednie obuwie
• Skorzystać z konsultacji trenerów zajmujących się bieganiem w celu ustalenia programu adaptacyjnego
• Warto wykonać badanie wydolnościowe, które wskażą zakresy obciążeń treningowych
• Ustalić cele treningowe i ruszać w drogę
Proszę pamiętać zdrowie i życie mamy jedno. Warto zadbać o nie w sposób dokładny i profesjonalny. Bieganie ma nam dawać zdrowie a nie rujnować.
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Bych

fitdietetyk
Odwiedź moje poradnie w :  Oława

odpowiedz w tym wątku