Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Dieta

Ocena:

0

|Dzien dobry mam pytanie odnośnie diety na redukcje/rzezbe.
Mam dobrze rozpisaną diete na rzeźbe ale mam pytanie z kategorii kiedy i jak.
Pierwszy posiłek powinienem spożywać o 7 potem o 11 nastepnie 14, 17 i 19.00. Mam teraz pytanie czy jezeli np wstane o godz 9.00 to czy powininem tak czy siak zmiescic te 6 posiłków czy omijać np ten z godziny 7.00 ?
/ do tej pory omijam sobie, ale zaraz po przebudzeniu pije białko.

I kolejne pytanie. Czasem mam trening piłki nożnej o godz 20.00 to czy wracając do domu o 22 powinienem coś jeszcze zjesc czy wystarczy porcja białka po treningu ?

1 odpowiedź

Ocena:

0

odpowiedź eksperta

W przypadku skrócenia się doby, można jak najbardziej pominąć jeden z 6 posiłków. Proponuje "wyciąć" ten posiłek który charakteryzuje się mniejszą energetycznością.

Jeżeli chodzi o wieczorny posiłek, to uzależnione jest to od rodzaju treningu oraz celu jaki jest stawiany. W przypadku gdy trening nie jest zbyt wyczerpujący, a priorytetem jest redukcja wagi można rozważyć zastosowanie odżywki białkowej (20-30g) z dodatkiem owocu bezpośrednio po treningu oraz niewielki posiłek składający się z niewielkiego dodatku produktu zbożowego i białkowego (np. kromka pieczywa razowego z twarogiem + warzywa). Posiłek powinien charakteryzować się niewielkim udziałem tłuszczu z uwagi na wpływ szybkości trawienia. Zamiast odżywki można zastosować np. koktajl oparty na kefirze z dodatkiem owocu. Poranny posiłek powinien stanowić nie mniej niż 35% udziału energii.

W przypadku sportowców lub osób wykonujących intensywny trening należy rozważyć zastosowanie odżywki węglowodanowo-białkowej (50:50) - ok. 50g bezpośrednio po treningu np. z dodatkiem płatków owsianych oraz oleju. Poranny posiłek powinien stanowić nie mniej niż 35% udziału energii i zawierać większy udział węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym.

zyg

DZiekuje :)
A co zrobić jezeli 6 posiłków poszło w ciągu dnia udalo sie spokojnie ...ale np dzień nie kończy sie o godzinie 22 a o 2 w nocy ? przewidziany ostatni posiłek jest na 19 a zostaje jeszcze pare godzin czy uzupełniać 7 posiłkiem czy odżywką ?

odpowiedz w tym wątku