Centrum wiedzy

Posterydowe zaburzenia potencji

Stosowanie w nieuzasadnionych przypadkach leków z grupy środków anaboliczno-androgennych (doping) może prowadzić do rozwoju zaburzeń seksualnych, szczególnie impotencji.

Posterydowe zaburzenia potencji

Większość leków steroidowych podnosi drastycznie we krwi poziom męskiego hormonu testosteronu co prowadzić może do zablokowania mechanizmu podwzgórze-przysadka-gonady (jądra) i w konsekwencji do zmniejszenia wytwarzania tego hormonu przez jądra, co określa się zjawiskiem hipogonadyzmu wtórnego (jednym z objawów może być impotencja o podłożu hormonalnym). Jednocześnie, stosowaniu tego typu środków mogą towarzyszyć liczne uszkodzenia wątroby - narządu odpowiedzialnego za metabolizm testosteronu. W efekcie uszkodzeń komórek wątrobowych może wzrastać stosunek estrogenów do testosteronu, co sprzyja dodatkowemu pogłębianiu się zaburzeń seksualnych.

Leki sterydowe należą także do bardzo silnych inicjatorów zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych. U przeważającej części młodych ludzi stosujących doping stwierdza się nadciśnienie oraz wyraźnie pogorszony obraz krwi: podwyższony poziom cukru, trójglicerydów i cholesterolu. Zmiany te z kolei przyczyniają się do utrwalania impotencji o charakterze naczyniowym. Leki sterydowe wykazują niezwykle szerokie spektrum działania na życie seksualne mężczyzn. Mogą być nie tylko bezpośrednim inicjatorem zaburzeń erekcji, ale także pośredniczyć w rozwoju i utrwalaniu impotencji na tle psychogennym - odmiany, której leczenie nadal jest bardzo trudne, żmudne i często przynosi rozczarowanie.

Wśród osób nadużywających sterydy bardzo często dochodzi także do zmniejszenia objętości lub zaniku jąder. W efekcie, w badanym nasieniu stwierdza się najczęściej całkowity brak plemników - azoospermię, lub wyraźne zmniejszenie ich liczby. Testosteron i jego pochodne mogą również w znaczący sposób przyczyniać się zmian zwyrodnieniowych w kanalikach nasiennych prowadząc do obniżenia zdolności plemnikotwórczych oraz niebezpiecznych zmian nowotworowych w jądrach, które prowadzą do bardzo poważnych zmian w procesie spermatogenezy.